Unit HomeLeaders
1st Marine Logistics Group

 

1st Marine Logistics Group

Victory Through Logistics

COMBAT LOGISTICS COMPANY 16
Lieutenant Colonel Josh Anderson Commanding Officer Combat Logistics Battalion 15
SHARE

Lieutenant Colonel Josh Anderson originates from Charlotte, North Carolina and attended the University of Richmond in Richmond, Virginia, graduating and receiving his commission as a Second Lieutenant in May 1998. 

 

Upon completion of the Basic School and Logistics Officer Course in September 1999, Second Lieutenant Anderson reported to 3d Marine Division for assignment to Combat Assault Battalion as the Maintenance Management Officer.   In October 2000, he returned to the United States and reported to 1st Force Service Support Group for assignment to 1st Transportation Support Battalion, where he served as Executive Officer, Headquarters and Services Company; Logistics Officer (S-4), Combat Service Support Detachment-17; and, Company Commander, Headquarters and Services Company.  In January 2002, Captain Anderson transferred to MEU Service Support Group-15, where he served as Transportation Support Detachment Commander, deploying in support of 15th Marine Expeditionary Unit (Special Operations Capable) and Operation IRAQI FREEDOM from January to July 2003.    

Upon return, Captain Anderson reported to Directorate of Services, Headquarters, United States Air Force for assignment to Armed Forces Entertainment as Logistics Coordinator and Circuit Manager for Western Europe and the Balkans from August 2003 until July 2004, and for Southwest Asia from July 2004 to July 2005.  He reported in July 2005 to Defense Language Institute-Foreign Language Center in Monterey, California as a student, graduating in July 2006 and receiving subsequent assignment to Belgrade, Serbia from August 2006 until July 2008.

Major Anderson reported to the Command Element, II Marine Expeditionary Force in August 2008 for assignment as G-4 Future Operations and Plans Officer, deploying as part of II Marine Expeditionary Force (Forward) in support of Operation IRAQI FREEDOM (9.1 and 9.2) and the redeployment of U.S. Marine Corps forces and equipment from Iraq between January 2009 and February 2010.  While assigned to the Command Element, II Marine Expeditionary Force, he was selected to attend Marine Corps Command and Staff College, graduating in June 2011.

Upon completion, he reported to Marine Corps Training and Advisory Group for assignment as a Regional Planner and Eastern European Foreign Area Officer in June 2011.  In September 2011, he deployed to the Republic of Georgia as Team Leader, Georgia Training Team (Rotation 5) to support pre-deployment training of the 23d Light Infantry Battalion and its mission as part of Regional Command-Southwest, NATO International Security Assistance Force, Afghanistan.  Redeploying in March 2012, he assumed responsibilities as lead planner and program manager for the now re-designated Marine Corps Security Cooperation Group and its support to U. S. Marine Forces, Europe’s Georgia Deployment Program-International Security Assistance Force II.   

In July 2014, Major Anderson reported to Joint Staff J7 for assignment to the Joint Exercise Division, serving as Joint Sustainment and Exercise Planner until his transfer in June 2017. 

In July 2017, Lieutenant Colonel Anderson reported to Marine Corps Installations West-Marine Corps Base, Camp Pendleton for assignment as the GF (Facilities) Operations and Housing Officer, transferring to 1st Marine Logistics Group prior to assuming command of Combat Logistics Battalion-15 in May 2018. 

He, his wife, Lisa, and their three children currently reside in Oceanside, California.

SHARE